Ćwiczenia służb ratunkowych podczas zdarzeń masowych i działań ratowniczo-poszukiwawczych

W dnach 19-21 maja 2023 r. odbędą się ćwiczenia służb ratowniczych pn. ”Działania służb ratunkowych podczas zdarzeń masowych i działań ratowniczo-poszukiwawczych”. Będzie to okazja do wymiany doświadczeń a także doskonalenia umiejętności w zakresie koordynacji i współdziałania. Udział w ćwiczeniach wezmą Grupy Interwencyjne Pomorskiej Federacji WOPR, strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej, ratownicy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR)i Brzegowej Stacji Ratownictwa (BSR), zawodnicy Grupy Ratownictwa Sportowego Słupskiego WOPR oraz ratownicy medyczni.

Scenariusz ćwiczeń przewiduje między innymi działania poszukiwawcze na wodzie i lądzie, udzielanie pierwszej pomocy a także transport poszkodowanych drogą lądową i wodną do wyznaczonych punktów z obsadą Zespołów Ratownictwa Medycznego. Ćwiczenia zaplanowane są w terminie od 19 do 21 maja (pt., sob., niedz.) na morzu i wodach śródlądowych. Za względu na charakter podejmowanych działań całość ćwiczeń rozpoczyna się już w piątek w godzinach popołudniowo-wieczornych. Jest to bardzo istotny element działań, które kontynuowane będą w sobotę. Pierwsza część ćwiczeń odbędzie się na śródlądziu – na jeziorze i rzece, a druga – w pasie wybrzeża od Orzechowa do Rowów. Maksymalna liczba uczestników z każdej jednostki to 5 osób. Ćwiczenia zostaną przeprowadzone niezależnie od warunków pogodowych.

Program ramowy:

Piątek, 19 maja 2023 roku

W godzinach popołudniowych Dołączenie poszczególnych ekip do ćwiczeń, miejsce wg danych GPS (trwająca akcja ratownicza na śródlądziu).
20.00 Planowane zakończenie pierwszego epizodu ćwiczeń i przejazd do miejsca
zakwaterowania (Rowy).
21.00 Kolacja i podsumowanie pierwszego dnia ćwiczeń.

Sobota, 20 maja 2023 roku

8.00 – 9.00 Śniadanie
10.00 Rozpoczęcie ćwiczeń
17.00 Planowane zakończenie ćwiczeń i obiadokolacja
19.00 Omówienie drugiego dnia ćwiczeń .

Niedziela, 21 maja 2023 roku

9.00 Śniadanie
10.00 Ćwiczenia na morzu.
12.00 Omówienie całości ćwiczeń
13.00 Zakończenie ćwiczeń-wręczenie certyfikatów.