Ratownicy Wodni opanowali Miastko – II runda PLRW 2021

Miastko przez jeden dzień zamieniło się w stolicę ratownictwa wodnego. Puchar Burmistrza Miastka, czyli druga runda Pomorskiej Ligi Ratownictwa Wodnego 2021 za nami. 27 czerwca 2021 roku, na kąpielisku miejskim, na jeziorze Lednik wystartowało 65 ratowników z różnych rejonów Polski. Tradycyjnie uczestnicy rywalizowali w czterech, typowych dla ratownictwa wodnego konkurencjach sportowych:

1. 100 metrów ratowanie manekina z pasem
2. 100m / 200 m pływanie z przeszkodami
3. 100m ratowanie manekina w płetwach
4. sztafeta 4×50 m z pasem ratowniczym
KONKURENCJA DODATKOWA
5. Wyścig pływacki na dystansie:
– w kategorii młodzików i junior młodszy 300m
– w kategorii junior i open 500m

Runda PLRW w Miastku była wyjątkowa, ponieważ zawodnicy rywalizowali po raz pierwszy na wodach otwartych. Na jeziorze Lednik przygotowano odpowiednie tory pływackie, które umożliwiły rozegranie zawodów.  Tradycyjnie otworzył je Prezes Pomorskiej Federacji WOPR – Pan Piotr Dąbrowski. Towarzyszyli mu zaproszeni goście: Burmistrz Miastka – Pani Danuta Karaśkiewicz, Wicewojewoda Pomorski – Pan Mariusz Łuczyk, kierownik OSiR w Miastku – Pan Piotr Szłapiński oraz Wiceprezes Pomorskiej Federacji WOPR – Pan Łukasz Iwański. Nie zabrakło atrakcyjnych nagród dla zawodników, ufundowanych przez wyżej wspomnianych gości.

Zawodnicy zdobywali punkty do klasyfikacji generalnej w następujących kategoriach wiekowych:
Młodzik (12-13 lat),
Junior młodszy (14-15 lat),
Junior (16-18 lat),
Open (powyżej 18 lat)

Zobacz wyniki I rundy w Gdańsku »
Zobacz wyniki II rundy w Miastku »

Zdjęcia z zawodów znajdziesz na profilu facebook Pomorskiej Federacji WOPR oraz na stronie wydarzenia.

Kolejna runda odbędzie się 17 października 2021 roku w Kościerzynie.

W 2021 roku odbywają się łącznie cztery edycje ligi:
I runda – 23.05 Gdańsk – Pływalnia Kryta Chełm (ul. Chałubińskiego 13),
II runda – 27.06 Miastko – Jezioro Lednik (ul. Jeziorna 10),
III runda – 17.10 Kościerzyna – Pływalnia Kryta Aqua Centrum (ul. Hallera 2),
IV runda – 05.12 Reda – Aquapark Reda (ul. Morska 5).

Pomorska Liga Ratownictwa Wodnego jest jedną z największych imprez w kraju, w której rywalizują ratownicy wodni. W zawodach startują drużyny z klubów z całej Polski, w tym najlepsi zawodnicy z Województwa Pomorskiego. Wysoki poziom sportowy i wymagające konkurencje przyciągają również uczestników z innych regionów Polski, dzięki czemu wydarzenie zyskuje wymiar ogólnokrajowy.
Całoroczna edycja ma formę ligowych zawodów. Każda runda składa się z czterech różnych konkurencji, związanych z ratownictwem wodnym. Ideą przyświecającą organizacji cyklu jest szerokie upowszechnianie ratownictwa wodnego, przyciągnięcie młodych ludzi i umożliwienie rozwinie pasji do uprawiania sportów wodnych. Pozwala również na nawiązywanie współpracy miedzy różnymi ośrodkami zajmującymi się ratownictwem. Stanowi również płaszczyznę do wymiany doświadczeń nie tylko między zawodnikami, ale również trenerami, instruktorami i wykładowcami.

Organizatorem zawodów jest Pomorska Federacja WOPR, która powstała w 2014 roku jako związek stowarzyszeń zajmujących się działalnością w zakresie ratownictwa wodnego. Koordynacja współdziałania różnych ośrodków przez Pomorską Federację WOPR ma ogromny wpływ na zapewnienie pomyślności tego przedsięwzięcia. Zasięg Federacji obejmujący obszar niemal całego Województwa Pomorskiego pozwala na zapewnienie możliwości rywalizacji na wysokim poziomie ratownikom wodnym z całego Pomorza. Poszczególne rundy organizują członkowie Federacji: Kaszubskie WOPR (Kościerzyna), Gdańskie Ratownictwo Wodne (Gdańsk), Słupskie WOPR (Miastko) oraz Wejherowskie WOPR (Reda).

Patronat honorowy: Marszałek województwa pomorskiego, Wojewoda Pomorski

Pomorska Liga Ratownictwa Wodnego odbywa się przy wsparciu Ministerstwa Sportu.

Partnerzy: Gdański Ośrodek Sportu, Miasto Kościerzyna, Miasto Słupsk, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Miastku, Aquapark Reda, Aqua Centrum Kościerzyna, Aqua Sport, PCM w Garczynie, Polski Związek Płetwonurkowania, Kąpieliska Morskie Gdańsk.